Binnen twee maanden trekt de Europese atletiektop naar het Engelse Birmingham om daar te bepalen wie zich vanaf dat moment continentaal kampioen mag noemen. In ‘Over de limiet’ maken we een stand van zaken op over welke Belgische atleten op koers liggen om er aan de start te komen en wie nog een zetje nodig heeft. In deze editie frissen we het kwalificatiesysteem op en nemen we de kampnummers onder de loep.

De twee andere delen van dit ‘Over de limiet’-dossier over de sprint- en afstandnummers verschijnen de komende dagen.

De werking van de kwalificatieprocedure heruitgelegd: waarom Noor Vidts zich ondanks een limiet niet voor Birmingham mocht opmaken

Eind mei presteerde Noor Vidts in Götzis de nationale EK-standaard op de zevenkamp. Dat die limiet toch niet volstond om naar Birmingham te mogen bleek voor velen als een verrassing te komen. Daarom eerst een opfrissing van het kwalificatiesysteem.

De noodzakelijke voorwaarde voor EK-deelname is uitgenodigd worden door European Athletics. De Europese atletiekbond geeft wildcards aan titelverdedigers, selecteert in de eerste plaats aan de hand van Europese limieten en vult vervolgens de velden aan op basis van de Road To Birmingham-ranking. Belgian Athletics legt daarna eigen limieten op om te beslissen welke van die European Athletics-uitnodigingen aanvaard worden. Voor dit EK senioren komen de Belgische limieten grosso modo overeen met de gemiddelde 16de Europese jaarprestatie van de voorbije drie jaren. In sommige gevallen is de uitkomst van die berekening strenger dan de Europese limiet, in andere gevallen soepeler. Beloften krijgen wat meer speelruimte van Belgian Athletics, maar dat levert hen wel alleen een EK-ticket op als ze ook de Europese limiet presteren of het Road To Birmingham-quotum halen.

Om terug te koppelen naar Vidts als voorbeeld: ze haalde de nationale limiet en Belgian Athletics zou haar dus selecteren indien ze uitgenodigd wordt. Dat zal met de huidige stand van zaken echter niet gebeuren. Vidts is namelijk niet de titelverdedigster, scoorde geen Europese limiet en heeft geen rankingnotering (omdat daarvoor twee zevenkampen in de kwalificatieperiode nodig zijn). Ze komt voorlopig dus voor geen van de drie kwalificatiepaden van European Athletics in aanmerking: er is geen uitnodiging die Belgian Athletics kan aanvaarden.

Foto: Mattia Ozbot for World Athletics

Atleten met zekerheid over EK-startrecht

Beginnen doen we bij de atleten die hun tripje naar Birmingham al mogen inplannen. Zij zijn zeker dat ze uitgenodigd zullen worden door European Athletics en dat Belgian Athletics die invitatie zal aanvaarden. Deelname aan het BK A.C. geldt wel als bijkomende selectievoorwaarde.

Voorlopig zijn er op de kampnummers vier Belgische atleten die zowel aan de nationale als de Europese eisen voldoen. Nafi Thiam is als titelverdedigster in ieder geval welkom, maar heeft nog geen beslissing genomen over deelname. Op het WK in Tokio stapte ze in woelige omstandigheden uit de competitie. De laatste keer dat er diepgaand op het conflict met Belgian Athletics werd ingegaan was tijdens de hoorzittingen in het Vlaams Parlement van december. Toen vonden haar managers dat er geen voldoende veilige topsportomgeving bestond om nieuwe kampioenschappen in Belgische kleuren vast te leggen. Thiam opende haar seizoen nog niet, maar werd intussen wel aangekondigd voor de meeting van Luik. Daar gaat ze op 15 juli verspringen.

Foto: Michiel Reyntjens

Merel Maes en Elien Vekemans kenden de afgelopen maanden allebei blessureproblemen, maar boekten hun tickets vorige zomer al. Maes deed dat door op het BK A.C. fenomenaal over 1m97 te zweven. Vekemans brak in 2025 vijf keer haar eigen BR en zweefde uiteindelijk over 4m73. Ilona Masson schreef begin juni haar naam bij op het lijstje geplaatsten. De hinkstapspringster deed dat door 14m26 te presteren, een aanscherping van haar vorige PR met 20cm.

Vrouwen

Discipline Atleet Prestatie
Hinkstapspringen Ilona Masson 14m26
Hoogspringen Merel Maes 1m97
Polsstokspringen Elien Vekemans 4m73
Zevenkamp Nafi Thiam Titelverdedigster
Ilona Masson – Foto: Michiel Reyntjens

Mannen met een zeker ticket zijn er op de kampnummers niet, al kan Ben Broeders zich wel voor 99% rijk rekenen. Net als Vidts presteerde ook hij de nationale limiet, maar nog niet de Europese. De polsstokspringer sprong helemaal aan het begin van de kwalificatieperiode in augustus 2025 al 5m80 in Silesia. Voor de Europese limiet zou nog 2cm extra nodig zijn, maar als twaalfde op de Road To Birmingham-ranking staat hij hoog en droog. Er zijn namelijk 30 plaatsen in de kwalificaties van het polsstokspringen.

Alle andere atleten moeten nog op limietenjacht. Indien de Belgische eis strenger is dan de Europese is het duidelijk: alleen het presteren van de nationale limiet kan de atleet tot op het EK brengen. Indien de Europese eis strenger is dan de Belgische zijn er twee wegen naar Birmingham. De eerste is een prestatie neerzetten die meteen scherp genoeg is om naast de Belgische limiet ook aan de Europese limiet te voldoen. De tweede is om bovenop het presteren van de nationale limiet binnen het quotum te staan op de Road To Birmingham-ranking.

Ter herinnering de limieten. De Belgische eisen die strenger zijn dan de Europese staan vet gedrukt.

Mannen

Discipline

Vrouwen

SEN U23 U23 SEN
2.26 2.24

Hoog

1.92 1.94
5.78 5.70

Polsstok

4.52 4.60
8.07 8.00

Ver

6.65 6.72
16.70 16.40

Hinkstap

14.01 14.14
20.80 20.21

Kogel

17.53 18.00
66.23 64.06

Discus

59.13 62.17
77.08 75.86

Hamer

70.35 71.83
82.41 80.61

Speer

59.56 60.78
8121 8014

Tienkamp/Zevenkamp

6109 6256

Het feit dat de Belgische beloftenlimiet vaak milder is dan de Europese, terwijl de Belgische seniorenlimiet op diezelfde discipline strenger is, maakt de situatie er niet overzichtelijker op. Dit verklaart waarom u voor bepaalde nummers verschillende limieten zal lezen. Na elke atleet staat wel telkens alleen de limiet opgegeven die voor hem of haar relevant is.

Belgische limiet milder dan Europese: Naast Belgische limiet ook naar Europese limiet of Road To Birmingham-positie kijken

Voor een kransje Belgen is de nationale limiet geen verre droom. Zo heeft hoogspringer Jef Vermeiren de vereiste 2m26 vorig jaar nog gesprongen en afgelopen winter was 2m24 zijn seizoensbeste. Vier jaar geleden zweefde Vermeiren zelfs al eens over de Europese limiet van 2m27. Thomas Carmoy heeft dat soort sprongen ook in de benen, maar koos in dit jaar zonder mondiaal kampioenschap voor een operatie om van zijn chronische enkelblessure te proberen afgeraken.

Yanni Sampson is in de verspringbak aan een progressie bezig die hem intussen tot op enkele centimeters van het EK heeft gebracht. Als belofte vraagt Belgian Athletics van hem 8m00, zes centimeter boven zijn recente PR. Vijf centimeter daarbovenop zou meteen volledige zekerheid betekenen. Zijn rankingpositie is momenteel wel sterk genoeg om aan de nationale limiet genoeg te hebben, al heeft hij weinig marge.

Foto: Jolien De Bock

Dai Keïta strandde een maand geleden op nauwelijks drie punten van het nationale zevenkampminimum voor beloften. Zijn straffe 8.011 punten van in Heerenveen leverden hem wel al een aangescherpte rankingscore op die hem binnen het quotum van 24 brengt. Als hij 8.014 punten kan verzamelen, is de 21-jarige meerkamper virtueel geplaatst. Als dat niet lukt, kan hij mogelijk zelfs nog op basis van zijn uitstekende verspringkwaliteiten in Birmingham geraken. Deze winter zweefde hij richting 7m80, wat 20cm onder het Belgische minimum ligt waar ook Sampson naar op zoek is.

Jente Hauttekeete is op papier uiteraard de grootste kandidaat voor een EK-selectie op de tienkamp, maar hij moest voortijdig een punt achter zijn seizoen zetten. Hauttekeete werd geopereerd voor een blessure aan het scheenbeen en is aan een revalidatie bezig. De 20-jarige Flor Lambrechts kwam in zijn eerste maanden als senior tot 7.835 punten, 181 stuks verwijderd van de limiet. Hij werkte wel al twee tienkampen af.

Dai Keïta – Foto: Michiel Reyntjens

Naast Broeders, die met de nationale limiet en een hoge rankingnotering op beide oren kan slapen, zou er nog een mannelijke polsstokspringer de selectie kunnen vervoegen. Ylio Philtjens zweefde indrukwekkend over 5m63 en heeft nog maar 7cm nodig voor de Belgische beloftenlimiet. De Europese limiet is wel 5m82 en op de ranking moet hij nog opschuiven, maar met enkele bijkomende prestaties in de buurt bij zijn PR zou zijn rankingscore waarschijnlijk volstaan.

Op de werpnummers zijn er weinig landgenoten die een limiet voor het grijpen hebben. De speerwerpstandaard van 82m41 is scherp, maar geen onbekend terrein voor de beste Timothy Herman.

Mannen
Discipline Atleet Beste prestatie laatste 3 jaar Relevante Belgische limiet Europese limiet Road To Birmingham
Verspringen Yanni Sampson (U23) 7m94 8m00 8m05 28/30
Verspringen Dai Keïta (U23) 7m80 8m00 8m05 Buiten quotum
Hoogspringen Thomas Carmoy 2m27 2m26 2m27 13/30
Hoogspringen Jef Vermeiren 2m26 2m26 2m27 19/30
Polsstokspringen Ben Broeders 5m82 5m78 5m82 12/30
Polsstokspringen Ylio Philtjens (U23) 5m63 5m70 5m82 Buiten quotum
Speerwerpen Timothy Herman 79m94 82m41 83m00 21/30
Speerwerpen Cedric Sorgeloos 77m47 82m41 83m00 Buiten quotum
Speerwerpen Ides Verhulst (U23) 73m17 80m61 83m00 Buiten quotum
Hamerslingeren Devlin Neyens (U23) 68m26 75m86 77m00 Buiten quotum
Tienkamp Jente Hauttekeete 8.268 ptn 8.121 ptn 8.300 ptn 12/24
Tienkamp Dai Keïta (U23) 8.011 ptn 8.014 ptn 8.300 ptn 20/24
Tienkamp Flor Lambrechts (U23) 7.835 ptn 8.014 ptn 8.300 ptn Buiten quotum

In het hinkstapspringen mag behalve de reeds gekwalificeerde Masson ook Saliyya Guisse nog EK-hoop koesteren. De Belgische limiet ligt 25cm boven haar PR van 13m89 en ze bewees de afgelopen weken in uitstekende vorm te verkeren. Guisse benaderde haar hinkstaprecord tot op 6cm en liet daarnaast mooie dingen zien in het verspringen. Daar presteerde ze 6m23 en – met te veel rugwind – 6m37.

Vrouwen
Discipline Atleet Beste prestatie laatste 3 jaar Relevante Belgische limiet Europese limiet Road To Birmingham
Polsstokspringen Lola Lepère (U23) 4m31 4m52 4m60 Buiten quotum
Hinkstapspringen Saliyya Guisse 13m89 14m14 14m20 18/30
Verspringen Nafi Thiam 6m59 6m72 6m77 Buiten quotum
Verspringen Noor Vidts 6m46 6m72 6m77 Buiten quotum
Zevenkamp Noor Vidts 6.707 ptn 6.256 ptn 6.320 ptn Buiten quotum
Zevenkamp Laura Van den Brande 5.854 ptn 6.256 ptn 6.320 ptn Buiten quotum
Zevenkamp Sennah Vanhoeijen (U23) 5.715 ptn 6.109 ptn 6.320 ptn Buiten quotum

Belgische limiet strenger dan Europese: Alleen naar Belgische limiet kijken

Ten slotte zijn er nog de gevallen waarin de Belgische limiet strenger is dan de Europese en dat dus het enige getalletje is dat in gedachten gehouden moet worden. In het hamerslingeren kan de beste Vanessa Sterckendries met haar PR van 69m91 aan de limiet van 71m83 denken. Zij is weliswaar nog maar een paar maanden weer aan het slingeren, nadat ze in de zomer van 2025 moeder werd.

Voor Nafi Thiam, die zoals vermeld geplaatst is voor de zevenkamp maar nog niet besliste over deelname, is ook de hoogspringlimiet haalbaar. Zij bewees in het verleden al vaker over 1m94 te kunnen wippen.

Discipline Limiet Atleet Beste prestatie laatste 3 jaar
Verspringen 8m07 Jeroen Gonnissen 7m71
Hoogspringen 1m94 Nafi Thiam 1m95
Discuswerpen 62m17 Babette Vandeput 56m63
Hamerslingeren 71m83 Vanessa Sterckendries 69m49

LAAT EEN REACTIE ACHTER

Vul alstublieft uw commentaar in!
Vul hier uw naam in